Autor:
Mirosław OchojskiData publikacji:
26 sie 2020 r.Ostatnia aktualizacja:
6 lis 2024 r.Utrzymywanie polskich dróg w należytym porządku jest bardzo ciężkim i niewdzięcznym zadaniem. W praktyce nie jest możliwe, aby cała infrastruktura drogowa była w należytym stanie i nie dochodziło do jakichkolwiek wypadków. W takiej sytuacji odpowiedzialność zawsze spada na określonego zarządcę drogowego – jaki jest więc jej zakres?
Zgodnie z treścią art. 19 ust. 1 – 3 ustawy o drogach publicznych, organ administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego, do którego właściwości należą sprawy z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg, jest zarządcą drogi.
Zarządcami dróg są dla dróg:
Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad jest zarządcą autostrady wybudowanej na zasadach określonych w ustawie do czasu przekazania jej, w drodze porozumienia, spółce, z którą zawarto umowę o budowę i eksploatację albo wyłącznie eksploatację autostrady. Spółka pełni funkcję zarządcy autostrady płatnej na warunkach określonych w umowie o budowę i eksploatację albo wyłącznie eksploatację autostrady, z wyjątkiem zadań, które wykonuje Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.
Szkody powstałe na drogach w związku z ich złym stanem technicznym uzasadniają dochodzenie odszkodowania na zasadach przewidzianych w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z treścią art. 415 KC, kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. W przypadku wypadków drogowych, które nie powstały z winy ich użytkowników, ani z powodu sił przyrody, odpowiedzialność odszkodowawcza jest w zasadzie zawsze przypisywana konkretnemu zarządcy drogowemu.
Aby można było jednak mówić o możliwości skutecznego dochodzenia roszczeń finansowych od zarządcy (np. za zniszczone auto, zniszczenie zdrowia kierowcy lub pasażera, a niekiedy nawet i śmierć uczestników ruchu), konieczne jest wykazanie następujących okoliczności:
Odpowiadając na powyższe pytanie – nie. Jeśli zarządcy uda się wykazać, że zły stan drogi nie był przyczyną szkody lub był tylko jedną z wielu przyczyn, może skutecznie uwolnić się od swojej odpowiedzialności lub znacząco ją obniżyć.
Podobnie będzie w przypadku zbyt późnego zgłoszenia zdarzenia i roszczeń odszkodowawczych przez osoby uprawnione. Termin przedawnienia tego rodzaju zdarzeń wynosi z reguły 3 lata od chwili pojawienia się szkody, aczkolwiek w niektórych sytuacjach może on ulec zmianie. Warto zatem zadbać o to, by szkoda i żądania z nią związane były kierowane do właściwego zarządcy drogowego w odpowiednim czasie.
Autor
Mirosław Ochojski
Prokurent
Szanowni Państwo, jeżeli opisywany wyżej temat dotyczy także Państwa, to zapraszamy do kontaktu telefonicznie pod numerem +48 502 453 699 (lub przez formularz kontaktowy na dole strony).
Oszacuj swoje odszkodowanie - skorzystaj z naszego kalkulatora
Sprawdź, ile możesz zyskać po wywłaszczeniu. Skorzystaj z naszego intuicyjnego kalkulatora i odkryj potencjalną wartość swojego odszkodowania.
Oszacuj odszkodowaniePotrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z nami
Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić wsparcie w sprawach związanych z wywłaszczeniem. Skorzystaj z formularza kontaktowego i zgłoś swoje potrzeby już teraz.
Kancelaria Prawna INLEGIS
Prosto o nieruchomościach
ul. Podwale 83 lok. 7
50-414 Wrocław
Telefon:
+48 502 453 699
© 2024 Kancelaria Prawna INLEGIS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka PrywatnościWykonane przezThe Story
E
T
R
z ponad 80 opinii