Autor:
Paweł GorylRecenzent:
Mirosław OchojskiData publikacji:
28 paź 2024 r.Ostatnia aktualizacja:
28 paź 2024 r.W obliczu zmian klimatycznych rośnie znaczenie zabezpieczeń powodziowych, w tym budowy suchych polderów. Wody Polskie zapowiedziały realizację dużego zbiornika Rzymówka na rzece Kaczawie. W którym miejscu polder ma zostać zlokalizowany? Czy pod tę inwestycję zostaną wywłaszczone prywatne nieruchomości? Przeczytaj dzisiejszy artykuł i poznaj szczegóły inwestycji.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zapowiedziało budowę suchego zbiornika przeciwpowodziowego Rzymówka pomiędzy Złotoryją a Legnicą. Będzie on w razie przyboru wody w Kaczawie napełniany, aby zmniejszyć przepływy wód poniżej zbiornika. Projekt ten ma na celu zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej w dolinie rzeki Kaczawy, zwłaszcza dla miasta Legnicy. Zezwolenie na realizację tej inwestycji zostało wydane przez Wojewodę Dolnośląskiego 8 grudnia 2020 r., jednak na przeszkodzie finalizacji projektu stanęły m.in. kwestie finansowe.
Koszt przedsięwzięcia to ok. 300 mln zł. Finansowanie inwestycji zostanie pokryte w 79% ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS), a pozostałe 21% pochodzić będzie z dotacji budżetu państwa. Obecnie trwają prace nad zabezpieczeniem środków finansowych na nabycie nieruchomości pod planowaną inwestycję.
Plany budowy zbiornika w obniżeniu terenu pomiędzy Złotoryją a Legnicą mają ponad pół wieku. Zgodnie z udostępnionym na stronie internetowej Urzędu Gminy Złotoryja projektem, polder ma zostać zlokalizowany w dolinie rzeki Kaczawa pomiędzy miejscowościami Rzymówka, Wysocko, Kozów, Rokitnica i Łaźniki (kolonia Łaźniczki). Od południa ma ograniczać go droga wojewódzka DW363 (odcinek Rokitnica-Łaźniki).
Powierzchnia tego obiektu ma wynosić około 2,5 km². Z dokumentacji wynika, że budowa zbiornika spowoduje konieczność likwidacji zabudowań położonych między Wysockiem a Rzymówką, które administracyjnie należą do wsi Kozów (domy nr 38 i 39). Oprócz tego zasięgiem polderu zostaną objęte pola uprawne oraz zadrzewienia (nad Kaczawą i Prusickim Potokiem).
W centralnej części planowanego zbiornika ma powstać zalew powyrobiskowy o powierzchni około 30 hektarów, wyposażony w usytuowaną pośrodku sztuczną wyspę. Zalew ten mógłby pełnić w przyszłości funkcje rekreacyjne.
W sytuacjach, gdy dochodzi do wywłaszczenia na cele przeciwpowodziowe, prawo nakłada na inwestora obowiązek przeprowadzenia rokowań z właścicielami nieruchomości w kwestii ustalenia wysokości odszkodowania. Aby takie porozumienie było ważne, musi zostać zawarte na piśmie (zgodnie z art. 20 ust. 1 Ustawy z dnia 8 lipca 2010 r. o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych, dalej: specustawa).
Przepisy stanowią, że jeśli w ciągu dwóch miesięcy od daty, gdy decyzja zezwalająca na inwestycję przeciwpowodziową stanie się ostateczna, strony nie osiągną porozumienia co do kwoty odszkodowania, wówczas wojewoda ustali ją w drodze decyzji administracyjnej. Podstawą do jej wyliczenia będzie wycena sporządzona przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego, a wojewoda ma na wydanie tej decyzji maksymalnie 30 dni (art. 20 ust. 2-3 specustawy).
Osoby, które wydadzą swoją nieruchomość we wcześniejszym terminie, mogą liczyć na zwiększenie odszkodowania o dodatkowe 5% (art. 21 ust. 7 specustawy). Natomiast właściciele tracący miejsce zamieszkania mają prawo do ekwiwalentu kosztów przeprowadzki w wysokości 10 000 zł (art. 21 ust. 8 specustawy).
Wody Polskie planują budowę suchego zbiornika przeciwpowodziowego Rzymówka na rzece Kaczawie, który ma zwiększyć ochronę przeciwpowodziową w regionie, szczególnie dla miasta Legnica. Zbiornik zostanie zlokalizowany pomiędzy miejscowościami Rzymówka, Wysocko, Kozów, Rokitnica i Łaźniki, co wiąże się z koniecznością wywłaszczenia prywatnych nieruchomości, w tym zabudowań gospodarstw rolnych między Wysockiem a Rzymówką.
Prawo nakłada na inwestora obowiązek przeprowadzenia rokowań z właścicielami nieruchomości w celu ustalenia wysokości odszkodowania. Jeśli nie dojdzie do porozumienia w ciągu dwóch miesięcy od ostatecznej decyzji zezwalającej na inwestycję, wojewoda ustali kwotę odszkodowania w drodze decyzji administracyjnej na podstawie wyceny rzeczoznawcy majątkowego.
Zachęcamy do skorzystania z usług doświadczonego prawnika, który pomoże Państwu w rokowaniach z inwestorem, oceni proponowane warunki odszkodowania i zadba o ochronę Państwa interesów. Profesjonalna pomoc prawna może być kluczowa w uzyskaniu sprawiedliwego odszkodowania oraz w sprawnym przejściu przez skomplikowane procedury administracyjne związane z wywłaszczeniem nieruchomości.
Źródła
Autor
Paweł Goryl
Specjalista ds. treści
Szanowni Państwo, jeżeli opisywany wyżej temat dotyczy także Państwa, to zapraszamy do kontaktu telefonicznie pod numerem +48 502 453 699 (lub przez formularz kontaktowy na dole strony).
Oszacuj swoje odszkodowanie - skorzystaj z naszego kalkulatora
Sprawdź, ile możesz zyskać po wywłaszczeniu. Skorzystaj z naszego intuicyjnego kalkulatora i odkryj potencjalną wartość swojego odszkodowania.
Oszacuj odszkodowaniePotrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z nami
Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić wsparcie w sprawach związanych z wywłaszczeniem. Skorzystaj z formularza kontaktowego i zgłoś swoje potrzeby już teraz.
Kancelaria Prawna INLEGIS
Prosto o nieruchomościach
E
T
R
z ponad 80 opinii
ul. Podwale 83 lok. 7
50-414 Wrocław
Telefon:
+48 502 453 699
© 2024 Kancelaria Prawna INLEGIS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka PrywatnościWykonane przezThe Story