kancelaria prawna Wrocław INLEGIS , wywłaszczenie

Rozbudowa obwodnicy Giżycka DK59


Autor:

Paweł Goryl

Recenzent:

Mirosław Ochojski

Data publikacji:

21 paź 2024 r.

Ostatnia aktualizacja:

21 paź 2024 r.
Oceń artykuł:

Rozbudowa obwodnicy Giżycka w ciągu drogi krajowej DK59 nabiera tempa – złożono wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla jej kolejnego odcinka. Po uzyskaniu tej decyzji możliwe będzie rozpoczęcie prac budowlanych.

Informacje o obwodnicy Giżycka (DK59)

Realizacja projektu rozbudowy obwodnicy Giżycka ma wpłynąć pozytywnie na rozwój regionu, podniesienie jakości życia mieszkańców oraz stworzenie nowych możliwości gospodarczych. Analizy potwierdziły konieczność realizacji inwestycji ze względu na wzrastające natężenie ruchu, które według Generalnego Pomiaru Ruchu (GPR) 2020-2021 wyniosło 15 373 pojazdów na dobę. Rozbudowa obwodnicy będzie kontynuacją zakończonej w 2021 r. inwestycji, obejmującej budowę ronda na skrzyżowaniu DK59 z ulicą Świderską oraz rozbudowę istniejącej trasy do przekroju dwujezdniowego na odcinku około 1 km. Za inwestycję odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Oddział w Olsztynie.

Postęp w inwestycji – harmonogram

Projekt i realizacja

Wykonawcą inwestycji jest firma Unibep z Bielska Podlaskiego, wyłoniona w przetargu, w którym cena za realizację prac została oszacowana na 109,4 mln zł. Umowę podpisano 16 listopada 2023 r. po uzyskaniu dodatkowego finansowania ze strony Ministerstwa Infrastruktury, które zatwierdziło aneks zwiększający budżet zadania. Inwestycja zostanie zrealizowana w formule „Projektuj i buduj” w ciągu 36 miesięcy, z wyłączeniem okresów zimowych podczas robót budowlanych.

Oferty w przetargu były oceniane według następujących kryteriów:

  • cena – 55%,
  • kryteria pozacenowe – 45%.

Wniosek o ZRID

Złożenie wniosku o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego nastąpiło 16 września 2024 r. Decyzja ZRID określi granice terenu przeznaczonego pod budowę i umożliwi rozpoczęcie procedury odszkodowawczej dla właścicieli nieruchomości przejętych na rzecz Skarbu Państwa.

Obwodnica Giżycka, droga DK59 – lokalizacja i parametry

Obwodnica Giżycka jest zlokalizowana w ciągu drogi krajowej nr 59. Istniejąca droga (ul. Obwodowa) ma obecnie w większości przekrój jednojezdniowy. Planowana rozbudowa do przekroju dwujezdniowego na odcinku 1,5 km w kierunku Wilkas zwiększy przepustowość drogi i poprawi płynność ruchu. Droga zostanie dostosowana do klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) i nośności 11,5 tony na oś.

Zakres robót budowlanych

Węzły drogowe i skrzyżowania

Przewidziano przebudowę skrzyżowań z drogami lokalnymi, co zwiększy bezpieczeństwo i usprawni ruch. Nowe rozwiązania komunikacyjne pozwolą na lepsze połączenie obwodnicy z siecią dróg w mieście.

Obiekty inżynierskie

W ramach inwestycji powstaną most i wiadukt, które umożliwią bezkolizyjne pokonanie przeszkód terenowych. Obiekty te mają zostać wykonane z nowoczesnych materiałów, gwarantujących trwałość i bezpieczeństwo. Zostaną zbudowane też ciągi dla pieszych i rowerzystów, systemy odwodnienia drogi, oświetleniowe i instalacje bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Perspektywy oraz cel budowy drogi

Głównym celem rozbudowy obwodnicy Giżycka jest zwiększenie jej przepustowości, a także poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz komfortu podróżowania. Dostosowanie drogi do obecnie wymaganych standardów bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) przyczyni się do zmniejszenia liczby zdarzeń drogowych, skrócenia czasu przejazdu oraz redukcji hałasu i zanieczyszczeń powietrza. Poprawie ulegnie także bezpieczeństwo ruchu pieszego i rowerowego.

Wywłaszczenia pod obwodnicę Giżycka

Realizacja projektu budowy obwodnicy Giżycka będzie wiązała się z koniecznością wywłaszczenia niektórych gruntów. Warto zwrócić uwagę, że decyzje ZRID niemal zawsze są obarczone rygorem natychmiastowej wykonalności. Taki rygor powoduje, że inwestor ma prawo natychmiastowego wejścia na teren nieruchomości, a dotychczasowy właściciel musi ją udostępnić jeszcze przed formalnym ustaleniem wysokości odszkodowania.

Chociaż przepisy zawarte w tzw. specustawie drogowej zakładają, że procedura ustalania odszkodowania powinna zostać zakończona w ciągu 60 dni od momentu nadania rygoru, rzeczywistość pokazuje, że proces ten może się znacznie wydłużyć.

Opóźnienia mogą wynikać z różnych przyczyn administracyjnych lub proceduralnych. Z tego powodu zaleca się skorzystanie z usług doświadczonego prawnika. Profesjonalna pomoc może być nieoceniona w ochronie praw właścicieli nieruchomości. Prawnik pomoże w nawigacji przez skomplikowane procedury administracyjne, zadba o właściwe oszacowanie należnego odszkodowania oraz będzie reprezentować interesy właściciela w kontaktach z organami odpowiedzialnymi za realizację inwestycji.


Autor

Paweł Goryl

Paweł Goryl

Specjalista ds. treści

Szanowni Państwo, jeżeli opisywany wyżej temat dotyczy także Państwa, to zapraszamy do kontaktu telefonicznie pod numerem +48 502 453 699 (lub przez formularz kontaktowy na dole strony).

Oszacuj swoje odszkodowanie - skorzystaj z naszego kalkulatora

Sprawdź, ile możesz zyskać po wywłaszczeniu. Skorzystaj z naszego intuicyjnego kalkulatora i odkryj potencjalną wartość swojego odszkodowania.

Oszacuj odszkodowanie

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z nami

Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić wsparcie w sprawach związanych z wywłaszczeniem. Skorzystaj z formularza kontaktowego i zgłoś swoje potrzeby już teraz.

Kancelaria Prawna INLEGIS

Prosto o nieruchomościach

E

T

R

5.0

z ponad 80 opinii

ul. Podwale 83 lok. 7

50-414 Wrocław


© 2024 Kancelaria Prawna INLEGIS. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Polityka Prywatności

Wykonane przezThe Story