Autor:
Paweł GorylRecenzent:
Mirosław OchojskiData publikacji:
25 lis 2024 r.Ostatnia aktualizacja:
25 lis 2024 r.W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 (PB100) województwo lubelskie zyska drogi, które poprawią bezpieczeństwo i odciążą ruch tranzytowy przez siedem miejscowości. Poznaj szczegóły inwestycji prowadzonych przez Generalną Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
Obwodnica Dzwoli o długości 9,2 km realizowana jest w ciągu drogi krajowej nr 74. Projekt uzyskał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach oraz zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Umowę z wykonawcą (konsorcjum ANTEX II Sp. z o.o. oraz Mosty Łódź S.A). podpisano 17 maja 2023 r., a zakończenie realizacji przewidywane jest na kwiecień 2025 r. Celem inwestycji jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miejscowości, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i zwiększenia przepustowości. Koszt inwestycji to 190 mln 405 tys. 634,73 zł.
Kolejna inwestycja w ciągu drogi krajowej nr 74 obejmuje budowę obwodnicy Gorajca o dł. 6,7 km, której celem jest usprawnienie ruchu i zmniejszenie obciążenia tranzytowego w miejscowości. Prace przygotowawcze zostały zakończone. Wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (decyzji ZRID) złożono do Wojewody Lubelskiego 18 marca 2024 r. Po uzyskaniu decyzji konsorcjum ANTEX II Sp. z o.o. oraz Mosty Łódź S.A. rozpocznie prace, których zakończenie przewidziane jest na 2027 r. Koszt budowy drogi to ok. 119 mln zł.
Oprócz budowy obwodnicy planowana jest także przebudowa sąsiednich odcinków drogi krajowej nr 74, co dodatkowo poprawi płynność ruchu.
Planowana obwodnica Janowa Lubelskiego ma zredukować ruch tranzytowy, szczególnie w połączeniu z już realizowaną drogą ekspresową S19. Decyzję środowiskową uzyskano 27 czerwca 2024 r. Była ona potrzebna do dalszych prac nad studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym z elementami koncepcji programowej. Ogłoszenie przetargu na budowę obwodnicy o dł. 9 km planowane jest na koniec 2026 r. Nowa trasa ma w szczególności zapobiec przejeżdżaniu samochodów ciężarowych przez centrum Janowa Lubelskiego. Zwiększy to bezpieczeństwo mieszkańców i usprawni przepływ pojazdów.
Obwodnica Łęcznej, realizowana w ciągu drogi krajowej nr 82, umożliwi usprawnienie ruchu pomiędzy Lublinem a północno-wschodnią częścią województwa lubelskiego. Obecnie nadal trwają prace nad studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym z elementami koncepcji programowej. Umowę na jego przygotowanie podpisano 1 czerwca 2021 r. Po przygotowaniu studium oraz uzyskaniu decyzji środowiskowej możliwe będzie ogłoszenie przetargu na projekt i budowę drogi. Dzięki inwestycji poprawi się przepustowość trasy, co przyczyni się do ułatwienia dojazdu do Włodawy oraz Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.
Obwodnica Łukowa, położonego na skrzyżowaniu dróg krajowych nr 63 i 76, umożliwi wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza centrum miasta. Jest to szczególnie istotne w kontekście powiązania tych tras z drogami ekspresowymi S17 oraz S19. Obecnie trwają prace dokumentacyjne. Po opracowaniu studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami koncepcji programowej oraz uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, GDDKiA ogłosi przetarg na projekt i budowę obwodnicy.
Trwają prace dokumentacyjne dla obwodnicy Szczebrzeszyna w ciągu drogi krajowej nr 74. Po zakończeniu opracowywania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami koncepcji programowej oraz po uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, GDDKiA przystąpi do ogłoszenia przetargu na projekt i budowę obwodnicy. Nowa droga odciąży miejscowość i zwiększy przepustowość drogi prowadzącej do Zamościa.
W planach jest także obwodnica Zamościa. Trwają prace dokumentacyjne obejmujące studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe. Po ich zakończeniu oraz otrzymaniu decyzji środowiskowej, GDDKiA ogłosi przetarg na zaprojektowanie i realizację obwodnicy.
Choć budowa obwodnic w województwie lubelskim przyczyni się do poprawy warunków transportowych, wiąże się również z koniecznością przejęcia prywatnych gruntów. Procedura wywłaszczeń pod drogi często bywa czasochłonna, a proces ustalania odszkodowań może trwać dłużej niż przewidziane w przepisach 60 dni od nadania ZRID tzw. rygoru natychmiastowej wykonalności.
Właściciele gruntów powinni monitorować postępy prac projektowych i administracyjnych oraz rozważyć pomoc prawną, aby zabezpieczyć swoje interesy w procesie wywłaszczenia. Prace nad większością z wymienionych inwestycji znajdują się na niskim stopniu zaawansowania, jest więc jeszcze czas na podjęcie skutecznych kroków do podwyższenia odszkodowania. Odpowiednio wczesne zamówienie niezależnej wyceny znacząco zwiększa szanse na otrzymanie korzystnej należności.
Autor
Paweł Goryl
Specjalista ds. treści
Szanowni Państwo, jeżeli opisywany wyżej temat dotyczy także Państwa, to zapraszamy do kontaktu telefonicznie pod numerem +48 502 453 699 (lub przez formularz kontaktowy na dole strony).
Oszacuj swoje odszkodowanie - skorzystaj z naszego kalkulatora
Sprawdź, ile możesz zyskać po wywłaszczeniu. Skorzystaj z naszego intuicyjnego kalkulatora i odkryj potencjalną wartość swojego odszkodowania.
Oszacuj odszkodowaniePotrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z nami
Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić wsparcie w sprawach związanych z wywłaszczeniem. Skorzystaj z formularza kontaktowego i zgłoś swoje potrzeby już teraz.
Kancelaria Prawna INLEGIS
Prosto o nieruchomościach
ul. Podwale 83 lok. 7
50-414 Wrocław
Telefon:
+48 502 453 699
© 2024 Kancelaria Prawna INLEGIS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka PrywatnościWykonane przezThe Story
E
T
R
z ponad 80 opinii