Autor:
Paweł GorylRecenzent:
Mirosław OchojskiData publikacji:
19 lis 2024 r.Ostatnia aktualizacja:
19 lis 2024 r.Rusza kluczowa inwestycja na autostradzie A2 między Łodzią a Warszawą. GDDKiA złożyła wnioski o wydanie decyzji ZRID, a po jej uzyskaniu planuje przetarg na poszerzenie trasy o dodatkowe pasy ruchu. Rozbudowana A2 ma usprawnić transport krajowy i międzynarodowy.
Autostrada A2 to jeden z najważniejszych szlaków komunikacyjnych Polski. Od jej otwarcia przed ponad dekadą, trasa stała się niezwykle ważna dla transportu zarówno krajowego, jak i międzynarodowego. Natężenie ruchu na tej drodze stale się zwiększa, co wymusza konieczność poszerzenia infrastruktury, aby sprostać rosnącym potrzebom.
W ubiegłym roku podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej, której realizacja obejmie m.in. budowę na A2 dodatkowych pasów ruchu o łącznej długości 89 km oraz modernizację infrastruktury na wysokości węzła Łódź Północ. Zgodnie z informacjami GDDKiA, harmonogram inwestycji wygląda następująco:
Projekt zakłada dodanie trzeciego pasa ruchu w obu kierunkach na odcinku Łódź Północ - Pruszków oraz czwartego pasa między węzłami Pruszków i Konotopa. W ramach projektu wykonawca przeprowadził także możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) do zasilania infrastruktury drogowej i oświetlenia. Dzięki temu rozwiązaniu autostrada ma szansę stać się bardziej samowystarczalna energetycznie.
Wnioski o wydanie decyzji ZRID zostały złożone do Wojewody Łódzkiego i Mazowieckiego 29 października 2024 r. Po uzyskaniu wymaganych zezwoleń, w II połowie 2025 roku planowane jest ogłoszenie przetargu na rozbudowę trasy.
Autostrada A2 na odcinku między Łodzią a Warszawą liczy 92 km długości. Po rozbudowie odcinki będą posiadały odpowiednio trzy lub cztery pasy ruchu, co znacznie poprawi ich przepustowość. Prace mają być prowadzone w środkowym pasie dzielącym, w którym pozostawiono rezerwę na dodatkowe pasy ruchu. Jak podaje GDDKiA, w ramach inwestycji powstanie 89 km dodatkowych pasów, a na pozostałych 3 km zostaną zrealizowane prace modernizacyjne (okolice skrzyżowania A1 i A2: Węzeł Łódź Północ).
Węzły Pruszków i Konotopa zostaną dostosowane do zwiększonej liczby pasów ruchu. Na wysokości węzła Łódź Północ zostaną natomiast przeprowadzone dodatkowe prace związane z wymianą nawierzchni oraz modernizacją oświetlenia.
Rozbudowa autostrady A2 jest konieczna, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na szybki i bezpieczny dojazd z Warszawy do Łodzi i dalej na zachód kraju. Projekt ten ma kluczowe znaczenie dla rozwoju Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), a także dla usprawnienia ruchu krajowego i międzynarodowego na trasie łączącej wschód i zachód Europy.
Budowa dodatkowych pasów ruchu na A2 ma odbywać się w granicach istniejącego już pasa drogowego. Ewentualne wywłaszczenia gruntów mogą dotyczyć rozbudowy infrastruktury drogowej, czyli instalacji odwadniających, miejsc obsługi podróżnych (MOP), węzłów drogowych itp. Mogą one wyniknąć także z przyczyn technicznych i dotyczyć np. poszerzenia pasa drogowego w związku z koniecznością dodatkowego umocnienia nasypów. Możliwe są również czasowe zajęcia terenów przez inwestora w celu składowania materiałów budowlanych, parkowania maszyn itp. Wiąże się to z ograniczeniem praw właścicieli, którzy na czas zajęcia nie będą mogli korzystać ze swoich nieruchomości.
Decyzja ZRID pełni kluczową funkcję w procesie pozyskiwania terenów na potrzeby budowy dróg. Dokument ten dokładnie określa granice inwestycji, reguluje zasady wywłaszczeń oraz ustanawia obowiązki wszystkich stron uczestniczących w projekcie. W przypadku autostrad wojewoda ustala wysokość odszkodowań dla osób wywłaszczanych. Robi to na podstawie wycen sporządzonych przez rzeczoznawców majątkowych. Kluczowe jest, aby te odszkodowania były „słuszne”, co oznacza, że ich kwoty muszą być ustalone zgodne z aktualnymi przepisami prawa. Należy pamiętać, że odszkodowania należą się również właścicielom, których nieruchomości zostały czasowo zajęte.
Wywłaszczenia i czasowe zajęcia terenów stanowią nieodłączny element rozwoju sieci drogowych. Aby zminimalizować negatywne konsekwencje budowy drogi i skutecznie zabezpieczyć swoje interesy, właściciele nieruchomości powinni rozważyć skorzystanie z profesjonalnego wsparcia prawnego.
Autor
Paweł Goryl
Specjalista ds. treści
Szanowni Państwo, jeżeli opisywany wyżej temat dotyczy także Państwa, to zapraszamy do kontaktu telefonicznie pod numerem +48 502 453 699 (lub przez formularz kontaktowy na dole strony).
Oszacuj swoje odszkodowanie - skorzystaj z naszego kalkulatora
Sprawdź, ile możesz zyskać po wywłaszczeniu. Skorzystaj z naszego intuicyjnego kalkulatora i odkryj potencjalną wartość swojego odszkodowania.
Oszacuj odszkodowaniePotrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z nami
Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić wsparcie w sprawach związanych z wywłaszczeniem. Skorzystaj z formularza kontaktowego i zgłoś swoje potrzeby już teraz.
Kancelaria Prawna INLEGIS
Prosto o nieruchomościach
E
T
R
z ponad 80 opinii
ul. Podwale 83 lok. 7
50-414 Wrocław
Telefon:
+48 502 453 699
© 2024 Kancelaria Prawna INLEGIS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka PrywatnościWykonane przezThe Story