kancelaria prawna Wrocław INLEGIS , wywłaszczenie

Pierwsza polska autostrada

Pierwsza polska autostrada


Autor:

Mirosław Ochojski

Data publikacji:

26 sie 2020 r.

Ostatnia aktualizacja:

6 lis 2024 r.
Oceń artykuł:

Długość autostrad w Polsce staje się z roku na rok coraz większa. Zanim jednak doszło do powstania tak wielkich tras, któraś z nich musiała być pierwsza. Kiedy więc powstała główna autostrada w Polsce i kto był odpowiedzialny za jej stworzenie? Wszystko zaczęło się jeszcze przed II Wojną Światową.

Autostrada A4

Pierwszą polską autostradą była słynna A4 – prace nad tą trasą powstały jeszcze w latach 30 ubiegłego wieku. Początkowo nie cieszyła się zbyt dużą popularnością, a wszystko przez naprawdę znikomą liczbę samochodów. Pierwsze powojenne lata również nie obfitowały w ilość kierowców na tej trasie. A4 stała się obiektem zainteresowań dopiero wraz z rozwojem branży motoryzacyjnej w naszym kraju oraz produkcją samochodów osobowych.

Długość pierwszej polskiej autostrady

Na chwile obecną autostrada A4 liczy sobie 672,75 km długości i jest uznawana za najdłuższą tego typu trasę w naszym kraju. Prowadzi z zachodu na wschód przez obszar południowej Polski.

Autostrada ta rozpoczyna swój bieg w miejscowości Jędrzychowice koło Zgorzelca. Historia tej trasy kształtuje się następująco:

  • odcinek Berlin – Górny Śląsk (łącznie ok. 100 km) wybudowany został odcinek ówczesnej Reichsautobahn w latach 1936-1939,
  • odcinek od Jędrzychowic (k. Zgorzelca) do węzła z DK4 (długość ok. 2km) wybudowany został w latach 1994-1996,
  • odcinek od Jędrzychowic (k. Zgorzelca) do Krzyżowej (długość ok. 51 km) wybudowany został od nowa w latach 2006-2009,
  • odcinek od Krzyżowej do Krzywej (długość ok. 10 km) był remontowany w latach 1994-1996 jako fragment modernizowanego odcinka A18 Golnice – Krzywa,
  • odcinek Krzywa – Bielany Wrocławskie (długość ok. 92 km) był remontowany etapowo w latach 2004-2006,
  • odcinek Bielany Wrocławskie – Nogowczyce (woj. opolskie) (długość 125 km) oddano do użytku odcinek nowoczesnej autostrady w latach 2000-2001,
  • odcinek Bielany Wrocławskie – przed węzłem Brzeg (Przylesie) (długość ok. 40 km).

Historia A4

Tak naprawdę A4 zaczęto budować już w 1934 roku – miała łączyć Saarbrucken – Karlsruhe – Moguncję – Fuldę – Erfurt – Drezno – Legnicę – Wrocław – Opole – Bytom. Pracami kierowało powołane wówczas Główne Kierownictwo Budowy we Wrocławiu. Otwarcie nastąpiło 27 września 1936 r. o godz. 11. Co ciekawe gości proszono o zajmowanie miejsc już o godz. 9.30. Pierwszy przejazd na odcinku 30 km w kierunku Wrocław-Legnica odbył się z dopuszczalną prędkością 50 km/h. Pierwsze odcinki oddane do użytku: Krzywa – Legnica (20,5 km), Legnica – Bielany Wrocławskie (70,8 km) oraz odcinek Gliwice – Bytom (12 km), łącznie 103,3 km.

Po 17 października 1937 r. oddano do użytku część Golnice – Krzyżowa – Krzywa (17 km, obecnie A18 i A4). Do 1945 roku zbudowano także odcinki jednojezdniowe Wrocław (Bielany Wrocławskie) – Brzeg (Owczary) i Ujazd (Nogowczyce) – Gliwice. Odcinek Owczary – Nogowczyce był w budowie, ale nie został ukończony. Prowadzono też prace na odcinku Zgorzelec – Bolesławiec.


Autor

Mirosław Ochojski

Mirosław Ochojski

Prokurent

Szanowni Państwo, jeżeli opisywany wyżej temat dotyczy także Państwa, to zapraszamy do kontaktu telefonicznie pod numerem +48 502 453 699 (lub przez formularz kontaktowy na dole strony).

Oszacuj swoje odszkodowanie - skorzystaj z naszego kalkulatora

Sprawdź, ile możesz zyskać po wywłaszczeniu. Skorzystaj z naszego intuicyjnego kalkulatora i odkryj potencjalną wartość swojego odszkodowania.

Oszacuj odszkodowanie

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z nami

Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić wsparcie w sprawach związanych z wywłaszczeniem. Skorzystaj z formularza kontaktowego i zgłoś swoje potrzeby już teraz.