Autor:
Mirosław OchojskiData publikacji:
26 sie 2020 r.Ostatnia aktualizacja:
6 lis 2024 r.Drogi publiczne są tworzone i modernizowane ze środków pochodzących z budżetu państwa oraz budżetów samorządowych. W praktyce powoduje to, że kierowcy są zobowiązani do uiszczania stosownych opłat za korzystanie z naszych krajowych dróg. Okazuje się jednak, że nie dotyczy to wszystkich.
Zgodnie z treścią art. 13 ustawy o drogach publicznych, korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za:
Korzystający z dróg publicznych mogą być obowiązani do ponoszenia opłat za:
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że z obecnie obowiązujących przepisów nie wynika, aby przewidziana w art. 13 ust. 1 pkt 3 omawianej ustawy opłata za przejazd po drogach krajowych uzależniona była od należytego ich oznakowania, informującego o konieczności uiszczenia takiej opłaty. Wyznaczenie dróg, po których przejazd aktualizuje obowiązek z art. 13 ust. 1 pkt 3 u.d.p. następuje bowiem nie przez ich określone, faktyczne oznakowanie, lecz na mocy powszechnie obowiązującego prawa, w rozporządzeniu przewidzianym w art. 13 ha ust. 6 u.d.p. Jak stanowi w tym względzie art. 13 ha ust. 1 u.d.p. opłata, o której mowa w art. 13 ust. 1 pkt 3 u.d.p., zwana dalej „opłatą elektroniczną”, jest pobierana za przejazd po drogach krajowych lub ich odcinkach, określonych w przepisach wydanych na podstawie ust. 6. Analogicznie również odpowiedzialność administracyjna za nieuiszczenie opłaty elektronicznej, o której mowa w art. 13k ust. 1 u.d.p., powstaje w sytuacji przejazdu po tak wyznaczonej drodze krajowej lub jej odcinku, z czym bezsprzecznie mieliśmy do czynienia w realiach rozpatrywanego przypadku.
Ustawodawca nie nakłada obowiązku płacenia za korzystanie z dróg krajowych na wszystkich kierowców. Od takich opłat są bowiem zwolnione:
Pamiętajmy także, że korzystający z drogi publicznej jest zwolniony z opłat w przypadku wykonywania przez niego przejazdu w ramach pomocy humanitarnej lub medycznej. Zwolnienie to następuje w drodze decyzji administracyjnej, wydanej przez ministra właściwego do spraw transportu, na wniosek podmiotu występującego o takie zwolnienie.
Autor
Mirosław Ochojski
Prokurent
Szanowni Państwo, jeżeli opisywany wyżej temat dotyczy także Państwa, to zapraszamy do kontaktu telefonicznie pod numerem +48 502 453 699 (lub przez formularz kontaktowy na dole strony).
Oszacuj swoje odszkodowanie - skorzystaj z naszego kalkulatora
Sprawdź, ile możesz zyskać po wywłaszczeniu. Skorzystaj z naszego intuicyjnego kalkulatora i odkryj potencjalną wartość swojego odszkodowania.
Oszacuj odszkodowaniePotrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z nami
Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić wsparcie w sprawach związanych z wywłaszczeniem. Skorzystaj z formularza kontaktowego i zgłoś swoje potrzeby już teraz.
Kancelaria Prawna INLEGIS
Prosto o nieruchomościach
ul. Podwale 83 lok. 7
50-414 Wrocław
Telefon:
+48 502 453 699
© 2024 Kancelaria Prawna INLEGIS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka PrywatnościWykonane przezThe Story
E
T
R
z ponad 80 opinii