Autor:
Mirosław OchojskiData publikacji:
5 lip 2022 r.Ostatnia aktualizacja:
7 paź 2024 r.Osoby wywłaszczone na mocy decyzji ZRID otrzymują niekiedy lokal zamienny. Kto może przyznać taką nieruchomość? Jak jej otrzymanie może wpłynąć na wysokość odszkodowania za wywłaszczenie?
Oczywiste jest, że Państwu – jako osobom wywłaszczonym – przysługuje odpowiednie odszkodowanie za utraconą nieruchomość. Jednak nie zawsze odszkodowanie z tego tytułu ma formę pieniężną.
Jeżeli jest taka możliwość, w ramach niego może zostać Państwu przyznana nieruchomość zamienna za tę, która podlega wywłaszczeniu. Oznacza to, że lokal zamienny stanowi składnik odszkodowania za wywłaszczenie. Tym samym wpływa na jego wysokość.
Szczegółowe warunki przyznania nieruchomości zamiennej uregulowane są w art. 131 Ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Lokal zamienny dla wywłaszczonych może być przyznany z różnorodnych zasobów. Wszystko zależy od tego, na czyją rzecz została wywłaszczona dotychczasowa nieruchomość.
Jeżeli wywłaszczenie nastąpiło na rzecz Skarbu Państwa, to z zasobów jego nieruchomości może być przyznany lokal zamienny. Alternatywą w tym przypadku jest jej przyznanie z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w porozumieniu z Prezesem Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Kiedy zaś wywłaszczenie zostało przeprowadzone na rzecz jednostki samorządu terytorialnego, ta jednostka może przyznać lokal z zasobów, jakimi dysponuje.
Aby organ mógł przyznać Państwu nieruchomość zamienną, musi taką dysponować w swoich zasobach. Jej stan powinien być zbliżony do stanu nieruchomości podlegającej wywłaszczeniu.
Poza tym przyznanie nieruchomości zamiennej może mieć miejsce tylko w przypadku, kiedy wyrażą Państwo zgodę na jej przyjęcie. Organ w żaden sposób nie może zmusić wywłaszczonych do przyjęcia zaproponowanego lokalu czy nieruchomości.
Decyzję tę warto solidnie przemyśleć.
Z jednej strony wizja otrzymania zamiennego lokalu, w którym będzie można zamieszkać, może wydawać się kusząca. Z drugiej zaś nie zawsze stan tego lokalu będzie odpowiadał Państwa oczekiwaniom, a lepszym rozwiązaniem będzie odmowa jego przyjęcia i uzyskanie pełnego odszkodowania do własnej dyspozycji.
Warto też pamiętać, że Państwo – jako poszkodowani przez wywłaszczenie – nie mają prawa żądać od organu przyznania nieruchomości zamiennej. Jej zaproponowanie jest jedynie dobrą wolą organu administracyjnego. Nie zawsze jednak taka propozycja może być Państwu złożona.
Jeżeli zgodzą się Państwo na przyjęcie nieruchomości zamiennej, uzyskują Państwo do niej prawa. Ich przeniesienie na rzecz Państwa następuje w dniu, kiedy decyzja wywłaszczeniowa stała się ostateczna. Sama decyzja jest podstawą do dokonania odpowiednich wpisów w księdze wieczystej przyznanej nieruchomości.
Przyznanie nieruchomości zamiennej przekłada się na wysokość przyznanego Państwo odszkodowania za wywłaszczenie.
W tym przypadku wypłacie podlega różnica między wysokością przyznanego przez organ odszkodowania a wartością rynkową przyjętej przez Państwa nieruchomości zamiennej.
Wywłaszczeni powinni otrzymać odszkodowanie w ciągu 14 dni od dnia wykonania decyzji o wywłaszczeniu.
Autor
Mirosław Ochojski
Prokurent
Szanowni Państwo, jeżeli opisywany wyżej temat dotyczy także Państwa, to zapraszamy do kontaktu telefonicznie pod numerem +48 502 453 699 (lub przez formularz kontaktowy na dole strony).
Oszacuj swoje odszkodowanie - skorzystaj z naszego kalkulatora
Sprawdź, ile możesz zyskać po wywłaszczeniu. Skorzystaj z naszego intuicyjnego kalkulatora i odkryj potencjalną wartość swojego odszkodowania.
Oszacuj odszkodowaniePotrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z nami
Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić wsparcie w sprawach związanych z wywłaszczeniem. Skorzystaj z formularza kontaktowego i zgłoś swoje potrzeby już teraz.
Kancelaria Prawna INLEGIS
Prosto o nieruchomościach
ul. Podwale 83 lok. 7
50-414 Wrocław
Telefon:
+48 502 453 699
© 2024 Kancelaria Prawna INLEGIS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka PrywatnościWykonane przezThe Story
E
T
R
z ponad 80 opinii