kancelaria prawna Wrocław INLEGIS , wywłaszczenie

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


Autor:

Mirosław Ochojski

Data publikacji:

26 sie 2020 r.

Ostatnia aktualizacja:

6 lis 2024 r.
Oceń artykuł:

Bezpieczeństwo na drodze powinno być priorytetem każdego kierowcy. Aby skutecznie dbać o prawidłowy ruch pojazdów na polskich autostradach i drogach lokalnych powołano do życia Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Na jej stronach możemy odnaleźć m.in. aktualne wydarzenia drogowe, które pojawią się w naszym kraju.

Czym jest KRBRD?

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KRBRD) działa przy ministrze właściwym do spraw transportu jako międzyresortowy organ pomocniczy Rady Ministrów w sprawach bezpieczeństwa ruchu drogowego. Podstawowym aktem prawnym, który reguluje zasady działania Rady jest ustawa – Prawo o ruchu drogowym.

Do podstawowych zadań Rady należy:

  • proponowanie kierunków polityki państwa,
  • opracowywanie programów poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w oparciu o propozycje przedstawiane przez właściwych ministrów i ocena ich realizacji,
  • inicjowanie badań naukowych,
  • inicjowanie i opiniowanie projektów aktów prawnych oraz umów międzynarodowych,
  • inicjowanie kształcenia kadr administracji publicznej,
  • inicjowanie współpracy zagranicznej,
  • współpraca z właściwymi organizacjami społecznymi i instytucjami pozarządowymi,
  • inicjowanie działalności edukacyjno-informacyjnej,
  • analizowanie i ocena podejmowanych działań,
  • ustalanie, co najmniej raz na 3 lata, średniego kosztu społeczno-ekonomicznego wypadku drogowego, w którym jest zabity, oraz średniego kosztu społeczno-ekonomicznego wypadku drogowego, w którym osoba doznała obrażeń ciała powstałego w transeuropejskiej sieci drogowej.

Wydarzenia drogowe a KRBRD

Wszelkie zdarzenia drogowe nie pozostają bez znaczenia dla działań podejmowanych przez Radę. W oparciu o aktualny stan dróg oraz bieżącą sytuację na polskich trasach, KRBRD cyklicznie publikuje raporty oraz najważniejsze informacje drogowe z obszaru naszego kraju.

Jednym z ważniejszych zadań, które zdecydowała się podjąć Rada było wdrożenie Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2013-2020. Założeniem KRBRD było zmniejszenie liczby wypadków, obniżenie o połowę liczby zabitych na polskich drogach, ograniczenie o 40 procent ilości ciężko rannych, walka z nadmierną prędkością oraz poprawa bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i motocyklistów.

Konstrukcja PROGRAMU wzoruje się na – uznanych międzynarodowo – sposobach zmierzenia się z problemem bezpieczeństwa ruchu drogowego. Pierwsze z nich zakłada, że człowiek korzystający z drogi będzie zawsze popełniał błędy, a szeroko rozumiany system bezpieczeństwa ma ograniczyć konsekwencje ewentualnego zdarzenia. Drugim ważnym założeniem jest tzw. podejście 4xE, które wyznacza obszary działań i inicjatyw potrzebne do podniesienia stanu bezpieczeństwa na drogach. Są to: inżynieria, nadzór, edukacja oraz ratownictwo.

Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020 nie jest planem działań, a jedynie programem wyznaczającym kierunek, w jakim należy podążać by osiągnąć zamierzone cele. Konkretne działania zostały zwarte w Programie Realizacyjnym na rok 2013, który 22 maja 2013 roku został przyjęty przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Więcej na temat programu poprawy bezpieczeństwa i działań Rady można przeczytać na stronie https://www.krbrd.gov.pl/


Autor

Mirosław Ochojski

Mirosław Ochojski

Prokurent

Szanowni Państwo, jeżeli opisywany wyżej temat dotyczy także Państwa, to zapraszamy do kontaktu telefonicznie pod numerem +48 502 453 699 (lub przez formularz kontaktowy na dole strony).

Oszacuj swoje odszkodowanie - skorzystaj z naszego kalkulatora

Sprawdź, ile możesz zyskać po wywłaszczeniu. Skorzystaj z naszego intuicyjnego kalkulatora i odkryj potencjalną wartość swojego odszkodowania.

Oszacuj odszkodowanie

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z nami

Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić wsparcie w sprawach związanych z wywłaszczeniem. Skorzystaj z formularza kontaktowego i zgłoś swoje potrzeby już teraz.

Kancelaria Prawna INLEGIS

Prosto o nieruchomościach

E

T

R

5.0

z ponad 80 opinii

ul. Podwale 83 lok. 7

50-414 Wrocław


© 2024 Kancelaria Prawna INLEGIS. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Polityka Prywatności

Wykonane przezThe Story