Autor:
Paweł GorylRecenzent:
Mirosław OchojskiData publikacji:
21 paź 2024 r.Ostatnia aktualizacja:
21 paź 2024 r.Spis Treści
Linia kolejowa Warszawa - Łódź (nr 85) ma stać się sercem przyszłej sieci Kolei Dużych Prędkości w Polsce. W najbliższych miesiącach rusza proces nabywania gruntów pod inwestycję w ramach Kolejowego Programu Dobrowolnych Nabyć. Poznaj szczegóły tego programu i dowiedz się, jakie kroki podjąć, jeśli nie zgodzisz się na sprzedaż swojej nieruchomości.
Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) zapowiada realizację linii kolejowej nr 85 między Warszawą a Łodzią, która stanie się kluczowym elementem planowanej sieci Kolei Dużych Prędkości w Polsce. W ramach przygotowań do tej inwestycji, CPK ma rozpocząć w najbliższych miesiącach proces nabywania nieruchomości niezbędnych do budowy infrastruktury. Do właścicieli nieruchomości zostały rozesłane pisma z ofertą udziału w tzw. Kolejowym Programie Dobrowolnych Nabyć (KPDN).
Po przeprowadzeniu analiz i konsultacji społecznych, CPK wybrało wariant inwestorski W31 dla linii nr 85 na odcinku Warszawa - Łódź. Decyzje środowiskowe dla tego wariantu zostały wydane w grudniu 2023 r. dla odcinka warszawskiego i w styczniu 2024 r. dla odcinka łódzkiego. Obecnie trwają prace nad dokumentacją projektową.
Odcinek linii CPK Warszawa - Łódź ma zostać oddany do użytku w 2032 r. Zbiegnie się to z otwarciem nowego lotniska w Baranowie. Najważniejsza linia w ramach Kolei Dużych Prędkości (tzw. Y), obejmująca również odcinki do Wrocławia i Poznania, ma być ukończona do 2035 r. Pociągi na tej trasie będą mogły osiągać prędkości do 320 km/h, co znacząco skróci czas podróży między największymi miastami Polski.
Jak informuje spółka CPK, właściciele gruntów i budynków położonych na trasie planowanej linii nr 85 otrzymali już zaproszenia do przystąpienia do KPDN. Program ten ma oferować warunki, które dotychczas nie były dostępne przy innych inwestycjach kolejowych w kraju. Osoby decydujące się na dobrowolną sprzedaż swoich nieruchomości mogą w teorii liczyć na odszkodowania przewyższające standardowe wartości rynkowe. Warunki KPDN mają być analogiczne do tych, na jakich spółka CPK skupowała grunty pod lotnisko w Baranowie (przeczytaj: Program Dobrowolnych Nabyć pod CPK – zasady ogólne).
Uczestnicy programu mają otrzymać propozycję zbycia nieruchomości m.in. za cenę odpowiadającą 140% wartości budynku oraz 120% wartości gruntu. Alternatywnie, istnieje możliwość wyceny nieruchomości według wartości odtworzeniowej bez uwzględniania tzw. stopnia zużycia. Oznacza to, że starsze budynki są wyceniane jak nowe.
Warto zauważyć, że w procesie nabywania gruntów pod budowę lotniska CPK negocjacje nie były transparentne (przeprowadzano je indywidualnie). Brak standardowego trybu administracyjnego w praktyce uniemożliwia stronom kwestionowanie wycen dokonywanych na zlecenie spółki oraz wyklucza możliwość odwołania się w przypadku zawarcia umów na niekorzystnych warunkach. Jest to istotne, ponieważ osoby zagrożone utratą mienia na cele publiczne często działają pod presją i w stresie.
W związku z powyższym decyzje o przystąpieniu do KPDN powinny być podejmowane z rozwagą i bez pośpiechu.
CPK zapowiedziała, że pierwsze spotkania z właścicielami nieruchomości zaplanowano już na jesień 2024 roku. Zawieranie umów przewidziano natomiast na koniec bieżącego roku. W tym celu sporządzane i aktualizowane są operaty szacunkowe, które posłużą do ustalenia wartości odszkodowań.
W przypadku, gdy właściciele nieruchomości nie zdecydują się wziąć udziału w KPDN, ich mienie zostanie wywłaszczone. Odjęcie praw do nieruchomości odbędzie się na zasadach zawartych w Ustawie z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, decyzję o ustaleniu lokalizacji nowej linii kolejowej wydaje wojewoda. Dokument ten jest doręczany zarówno inwestorowi, jak i właścicielom oraz użytkownikom wieczystym nieruchomości objętych inwestycją, na adresy wskazane w ewidencji gruntów i budynków. Wojewoda odpowiada również za ustalenie wysokości odszkodowań dla osób wywłaszczanych, co musi nastąpić w ciągu 30 dni od momentu, gdy decyzja lokalizacyjna stanie się ostateczna.
Podstawą do określenia kwoty odszkodowania jest operat szacunkowy sporządzony przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego. Ocenia on stan nieruchomości na dzień wydania decyzji lokalizacyjnej oraz jej wartość na dzień ustalania odszkodowania. Wypłata należności następuje w terminie 14 dni od dnia uostatecznienia się decyzji o wysokości odszkodowania.
Zgodnie z ustawą, osoby wywłaszczane mają prawo do dodatkowego bonusu w wysokości 5% za wcześniejsze wydanie nieruchomości. Właściciele lokali mieszkalnych, którzy w nich rzeczywiście zamieszkują, mogą liczyć na dodatkowe 10 tys. złotych (ekwiwalent kosztów przeprowadzki).
Wywłaszczani właściciele mogą też ubiegać się o zaliczkę w wysokości 70% ustalonego odszkodowania. Zaliczka ta zostanie wypłacona w ciągu 30 dni od złożenia odpowiedniego wniosku. Ubieganie się o zaliczkę ma sens w przypadku odwoływania się od decyzji o odszkodowaniu (postępowania odwoławcze bywają długotrwałe).
Właściciele gruntów i budynków zagrożonych wywłaszczeniem pod CPK i inwestycje towarzyszące powinni rozważyć skorzystanie z usług doświadczonego prawnika. Profesjonalne doradztwo pomoże w ochronie interesów na każdym etapie realizacji inwestycji. Ekspert wesprze zarówno w negocjacjach w ramach KPDN w celu uzyskania uczciwej i adekwatnej ceny sprzedaży, jak i w razie potrzeby pomoże odwołać się od decyzji administracyjnych dotyczących wartości odszkodowania.
Powierzenie sprawy specjaliście pozwoli zminimalizować negatywne aspekty sytuacji i skupić się na planowaniu przyszłości. Będzie to łatwiejsze, gdy wszystkie działania przebiegną zgodnie z prawem i oczekiwaniami osoby wywłaszczanej.
Źródła
Autor
Paweł Goryl
Specjalista ds. treści
Szanowni Państwo, jeżeli opisywany wyżej temat dotyczy także Państwa, to zapraszamy do kontaktu telefonicznie pod numerem +48 502 453 699 (lub przez formularz kontaktowy na dole strony).
Oszacuj swoje odszkodowanie - skorzystaj z naszego kalkulatora
Sprawdź, ile możesz zyskać po wywłaszczeniu. Skorzystaj z naszego intuicyjnego kalkulatora i odkryj potencjalną wartość swojego odszkodowania.
Oszacuj odszkodowaniePotrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z nami
Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić wsparcie w sprawach związanych z wywłaszczeniem. Skorzystaj z formularza kontaktowego i zgłoś swoje potrzeby już teraz.
Kancelaria Prawna INLEGIS
Prosto o nieruchomościach
ul. Podwale 83 lok. 7
50-414 Wrocław
Telefon:
+48 502 453 699
© 2024 Kancelaria Prawna INLEGIS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka PrywatnościWykonane przezThe Story
E
T
R
z ponad 80 opinii