Autor:
Mirosław OchojskiData publikacji:
26 sie 2020 r.Ostatnia aktualizacja:
6 lis 2024 r.Prawidłowy stan polskich dróg, zarówno tych krajowych, jak i lokalnych, musi być cały czas kontrolowany. W przeciwnym wypadku mogłoby dochodzić do poważnych wypadków, za co odpowiedzialność poniósłby ostatecznie Skarb Państwa. Kto więc zarządza naszymi drogami?
Podstawowym aktem prawnym odnoszącym się do infrastruktury drogowej w Polsce jest ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych. Zgodnie z treścią art. 19 ust. 1-3 tego aktu prawnego, organ administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego, do którego właściwości należą sprawy z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg, jest zarządcą drogi.
Tak naprawdę nie ma jednego zarządcy drogowego, wszystko bowiem zależy od kategorii danej drogi. Ustawodawca wskazał, że zarządcami są dla dróg:
Pamiętajmy przy tym, że Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad jest zarządcą autostrady wybudowanej na zasadach określonych w ustawie do czasu przekazania jej, w drodze porozumienia, spółce, z którą zawarto umowę o budowę i eksploatację albo wyłącznie eksploatację autostrady. Spółka pełni funkcję zarządcy autostrady płatnej na warunkach określonych w umowie o budowę i eksploatację albo wyłącznie eksploatację autostrady.
Podstawowymi zadaniami każdego zarządcy drogowego są:
Wszelkie szkody powstałe w związku z uszkodzeniami na polskich drogach powodują odpowiedzialność Skarbu Państwa. Kierowca, który poniósł jakąkolwiek szkodę w tym zakresie powinien kierować swoje roszczenia względem konkretnego zarządcy. Wiele zależy więc tutaj od tego na jakiej dokładnie drodze doszło do danego zdarzenia.
Oczywiście samo zgłoszenie szkody do zarządcy nie oznacza automatycznego uwzględnienia żądań poszkodowanego lub członków jego najbliższej rodziny. Niezbędne jest bowiem zgłoszenie swoich roszczeń w odpowiednim terminie oraz wykazanie, że do wypadku doszło faktycznie na skutek zaniedbań ze strony zarządcy.
Autor
Mirosław Ochojski
Prokurent
Szanowni Państwo, jeżeli opisywany wyżej temat dotyczy także Państwa, to zapraszamy do kontaktu telefonicznie pod numerem +48 502 453 699 (lub przez formularz kontaktowy na dole strony).
Oszacuj swoje odszkodowanie - skorzystaj z naszego kalkulatora
Sprawdź, ile możesz zyskać po wywłaszczeniu. Skorzystaj z naszego intuicyjnego kalkulatora i odkryj potencjalną wartość swojego odszkodowania.
Oszacuj odszkodowaniePotrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z nami
Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić wsparcie w sprawach związanych z wywłaszczeniem. Skorzystaj z formularza kontaktowego i zgłoś swoje potrzeby już teraz.
Kancelaria Prawna INLEGIS
Prosto o nieruchomościach
ul. Podwale 83 lok. 7
50-414 Wrocław
Telefon:
+48 502 453 699
© 2024 Kancelaria Prawna INLEGIS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka PrywatnościWykonane przezThe Story
E
T
R
z ponad 80 opinii