kancelaria prawna Wrocław INLEGIS , wywłaszczenie

Budowa drogi S8 Wrocław - Kobierzyce


Autor:

Paweł Goryl

Recenzent:

Mirosław Ochojski

Data publikacji:

31 paź 2024 r.

Ostatnia aktualizacja:

31 paź 2024 r.
Oceń artykuł:

Coraz bliżej budowy odcinka drogi ekspresowej S8 między Wrocławiem a Kobierzycami. Właściciele nieruchomości położonych na trasie inwestycji muszą przygotować się na zmiany. Wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej pozwoli przejąć ich grunty.

Informacje o drodze S8 na odcinku Wrocław - Kobierzyce

Droga ekspresowa S8 Wrocław - Kobierzyce to ważne przedsięwzięcie infrastrukturalne, które ma na celu usprawnienie komunikacji w regionie Dolnego Śląska. Omawiana inwestycja jest częścią szerszego projektu obejmującego budowę drogi S8 o łącznej długości 32,5 km. Droga prowadząca od Wrocławia do Łagiewnik została podzielona na 3 odcinki realizacyjne:

  • Wrocław - Kobierzyce (7,5 km),
  • Kobierzyce - Jordanów Śląski (13,8 km),
  • Jordanów Śląski - Łagiewniki (11,2 km).

Budowa S8 została wpisana do Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. z perspektywą do 2033 r. Za projekt odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Oddział we Wrocławiu.

Postęp w inwestycji – harmonogram

Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe

Podstawą dla realizacji projektu było opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. Umowa na jego wykonanie została podpisana 9 grudnia 2016 roku z firmą Halcrow Group Limited. Studium to pozwoliło na określenie optymalnego przebiegu trasy oraz rozwiązań technicznych, uwzględniając jednocześnie aspekty środowiskowe i ekonomiczne.

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach

4 września 2020 r. złożono wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Decyzja została wydana 30 sierpnia 2021 r., co umożliwiło kontynuację prac projektowych zgodnie z obowiązującymi normami ochrony środowiska.

Koncepcja programowa

Koncepcja programowa, opracowana również przez Halcrow Group Limited, została przygotowana na podstawie wcześniej wykonanych studiów i analiz. Dokument ten określa szczegółowe założenia techniczne oraz funkcjonalne inwestycji, stanowiąc podstawę do dalszych prac projektowych. Umowę o jego przygotowanie podpisano 9 grudnia 2016 r.

Projekt i realizacja

14 grudnia 2023 roku podpisano umowę z wykonawcą, firmą Strabag Infrastruktura Południe Sp. z o.o. Planowane zakończenie prac przewidziano na 14 września 2027 r. Nadzór inwestorski sprawuje konsorcjum ARCUS Sp. z o.o. Sp.k. oraz PosCon Sp. z o.o. Prace prowadzone są w systemie „Projektuj i buduj”. Strabag przygotował projekt, a następnie fizycznie go zrealizuje.

Wniosek o decyzję ZRID

Dnia 19 maja 2024 r. do Wojewody Dolnośląskiego wpłynęły trzy wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla odcinków między węzłami Kobierzyce Północ a Łagiewniki Zachód. Uzyskanie decyzji ZRID planowane jest na II kwartał 2025 roku. Wydanie tych decyzji umożliwi rozpoczęcie prac budowlanych.

Droga S8 Wrocław - Kobierzyce – lokalizacja i parametry

Długość zaprojektowanego odcinka to 7,5 km. Trasa zostanie poprowadzona po tzw. nowym śladzie na zachód od istniejącej drogi krajowej nr 8, przebiegając przez rolniczy obszar gminy Kobierzyce. Odcinek rozpocznie się na wysokości miejscowości Domasław (planowany Węzeł Kobierzyce Północ). Odbijając od istniejącej S8, droga przebiegnie między Racławicami Wielkimi a Chrzanowem, następnie zostanie poprowadzona na wschód od miejscowości Nowiny i Bąki. Trasa kończy swój bieg pomiędzy Żurawicami a Pustkowem Żurawskim (planowany Węzeł Kobierzyce Południe).

Droga będzie składała się z dwóch jezdni z dwoma pasami ruchu o szerokości 3,5 m każdy. Obciążenie nawierzchni przewidziano na 115 kN/oś, co pozwoli na bezpieczne poruszanie się pojazdów ciężarowych.

Zakres robót budowlanych

Węzły drogowe i MOP-y

Inwestycja obejmuje budowę dwóch węzłów drogowych: Kobierzyce Północ, który połączy S8 z istniejącą DK8 oraz Autostradową Obwodnicą Wrocławia A8, oraz Kobierzyce Południe, łączący drogę ekspresową z drogą wojewódzką nr 346. Ponadto przewidziano budowę Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) Królikowice po obu stronach trasy.

Obiekty inżynierskie

Na odcinku zaplanowano budowę:

  • estakady pełniącej funkcję przejścia dla zwierząt,
  • 2 mostów służących jednocześnie jako przejścia dla zwierząt,
  • 4 wiaduktów nad drogą ekspresową,
  • wiaduktu w ciągu drogi ekspresowej z funkcją przejścia dla zwierząt,
  • 4 przepustów, w tym 3 przystosowanych do migracji zwierząt.

Ochrona środowiska

W ramach inwestycji szczególny nacisk położono na ochronę środowiska. Przewidziano budowę przejść dla zwierząt oraz zastosowanie rozwiązań minimalizujących wpływ drogi na ekosystemy lokalne. Inwentaryzacja przyrodnicza pozwoliła na identyfikację obszarów wymagających szczególnej ochrony.

Perspektywy oraz cel budowy drogi

Celem budowy drogi S8 na odcinku Wrocław - Kobierzyce jest poprawa bezpieczeństwa i płynności ruchu w regionie. Inwestycja przyczyni się do skrócenia czasu podróży, odciążenia istniejącej DK8 oraz zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej Dolnego Śląska. Realizacja projektu wpłynie pozytywnie na rozwój gospodarczy i społeczny obszaru, ułatwiając komunikację zarówno lokalną, jak i międzynarodową.

Wywłaszczenia pod budowę drogi S8 Wrocław - Kobierzyce

Uzyskanie decyzji ZRID umożliwi GDDKiA przejęcie gruntów niezbędnych do realizacji odcinka S8. Dokument ten określi dokładne granice działek przewidzianych do wywłaszczenia. Planowany odcinek między Kobierzycami Północ a Kobierzycami Południe przebiegnie w całości przez tereny rolne.

Właściciele gruntów położonych na trasie przyszłej drogi muszą być przygotowani na przekazanie swoich nieruchomości w zamian za odszkodowanie. Wojewoda Dolnośląski, zgodnie z przepisami, ma 60 dni na wydanie decyzji o odszkodowaniu od momentu, gdy decyzji ZRID nadano rygor natychmiastowej wykonalności. W praktyce jednak procedura ta często się wydłuża. Nadanie rygoru jest standardowym działaniem organów w postępowaniach wywłaszczeniowych związanych z budową dróg, ponieważ pozwala na szybkie przejęcie terenu przez inwestora. Decyzja z rygorem zobowiązuje właścicieli do niezwłocznego opuszczenia nieruchomości, czyli wydania mienia i opróżnienia budynków.

W sytuacji zagrożenia wywłaszczeniem warto skonsultować się z prawnikiem, aby dokładnie poznać swoje prawa i obowiązki oraz zrozumieć procedury związane z utratą nieruchomości. Specjalista może również udzielić wsparcia w przypadku, gdy decyzja o odszkodowaniu opiera się na zaniżonej wycenie.


O Autorze

Paweł Goryl

Paweł Goryl

Specjalista ds. treści

Szanowni Państwo, jeżeli opisywany wyżej temat dotyczy także Państwa, to zapraszamy do kontaktu telefonicznie pod numerem +48 502 453 699 (lub przez formularz kontaktowy na dole strony).

Oszacuj swoje odszkodowanie - skorzystaj z naszego kalkulatora

Sprawdź, ile możesz zyskać po wywłaszczeniu. Skorzystaj z naszego intuicyjnego kalkulatora i odkryj potencjalną wartość swojego odszkodowania.

Oszacuj odszkodowanie

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z nami

Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić wsparcie w sprawach związanych z wywłaszczeniem. Skorzystaj z formularza kontaktowego i zgłoś swoje potrzeby już teraz.