kancelaria prawna Wrocław INLEGIS , wywłaszczenie

Budowa drogi S19 na odcinku Domaradz-Krosno


Autor:

Paweł Goryl

Recenzent:

Mirosław Ochojski

Data publikacji:

24 lip 2024 r.

Ostatnia aktualizacja:

9 sie 2024 r.
Oceń artykuł:

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) złożyła wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej dla budowy drogi ekspresowej S19 na odcinku Domaradz-Krosno. Trasa ta jest kluczowym elementem korytarza komunikacyjnego Via Carpatia. Co zrobić w obliczu wywłaszczenia pod tę inwestycję?

Informacje o inwestycji na odcinku Domaradz-Krosno (S19)

Inwestycja, realizowana w systemie „Projektuj i buduj”, ma na celu poprawę infrastruktury drogowej w regionie Podkarpacia. Kontrakt obejmuje zaprojektowanie i budowę 12,5-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19, od węzła Domaradz (bez samego węzła) do węzła Krosno (poprzednio Iskrzynia, z węzłem). Prace rozpoczną się w kilometrze 45+365,40, gdzie droga S19 łączy się tymczasowo z DK19 w Lutczy. Końcowy punkt zlokalizowany jest w kilometrze 57+900, gdzie S19 będzie stykać się z odcinkiem prowadzącym do węzła Miejsce Piastowe.

Postęp w inwestycji - harmonogram

Projekt i realizacja

Przetarg na realizację projektu ogłoszono 31 marca 2022 r., a wybór najkorzystniejszej oferty nastąpił 26 lipca 2022 roku. Wykonawcą prac został Mostostal Warszawa S.A., z którym umowa została podpisana 7 listopada 2022 r. Wartość kontraktu wynosi 864 mln 432 tys. 472,01 złotych.

Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe

Prace przygotowawcze rozpoczęły się już 13 maja 2008 r., kiedy to podpisano umowę na studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z przedsiębiorstwami Mosty Katowice Sp. z o.o. oraz Arcadis Sp. z o.o.

Koncepcja programowa

Umowę na koncepcję programową zawarto 1 marca 2018 r. z przedsiębiorstwem Ivia S.A.

Wniosek o decyzję ZRID

Wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) został przez GDDKiA złożony 13 marca 2024 r., a decyzję wyda Wojewoda Podkarpacki.

Droga S19 Domaradz-Krosno – lokalizacja i parametry

Droga S19 na opisywanym odcinku będzie dwujezdniowa, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Szerokość pasa ruchu ma wynosić 3,5 m, a pasa awaryjnego 2,5 m. Pobocza będą miały minimalną szerokość 0,75 m, a dopuszczalne obciążenie na oś może wynosić 115 kN.

Zakres robót budowlanych

Węzły drogowe i skrzyżowania

Na planowanym odcinku zaplanowano dwa węzły drogowe: Węzeł Siemiatycze Północ oraz Węzeł Siemiatycze Południe.

Obiekty inżynierskie

W ramach projektu zostanie zbudowanych 8 mostów, 7 estakad, 3 przejścia dla zwierząt, 3 przepusty, 8 wiaduktów drogowych.

Miejsca Obsługi Podróżnych

Na odcinku zostaną wybudowane Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) Zagórze (po jednym w każdym kierunku), które będą pełnić funkcję komercyjną, zapewniając podróżnym możliwość odpoczynku oraz skorzystania z usług gastronomicznych i handlowych.

Ochrona środowiska

W ramach inwestycji zaplanowano następujące działania ekologiczne: pasy zieleni, rowy trawiaste oraz 3 przejścia dla zwierząt (dwa dla zwierząt średnich i jedno dla zwierząt dużych).

Perspektywy oraz cel budowy drogi S19 Domaradz-Krosno

Budowa odcinka drogi S19 Domaradz-Krosno to strategiczna inwestycja, która zapewne nie tylko usprawni ruch drogowy, ale także przyczyni się do rozwoju gospodarczego Podkarpacia. Realizowana przez Mostostal Warszawa S.A. inwestycja, obejmująca zaawansowane obiekty inżynierskie i Miejsca Obsługi Podróżnych, jest częścią większego projektu Via Carpatia (trasy łącząca Saloniki w Grecji z Kłajpedą na Litwie), który ma kluczowe znaczenie dla europejskiej sieci transportowej.

Kwestia wywłaszczeń pod budowę odcinka Domaradz-Krosno

Należy przy tym mieć na uwadze, że budowa drogi Domaradz-Krosno wiązać się będzie z przymusowym przejmowaniem prywatnych gruntów. Dlatego warto, aby osoby zagrożone wywłaszczeniem na bieżąco śledziły proces inwestycyjny. Muszą one bowiem mieć na uwadze, że we wniosku o wydanie decyzji ZRID zawnioskowano także o nadanie jej rygoru natychmiastowej wykonalności. Rygor taki uprawnia inwestora do natychmiastowego zajęcia gruntów, a właściciela zobowiązuje do niezwłocznego opuszczenia nieruchomości. Dopiero po czasie ustalone zostanie odszkodowanie za wywłaszczenie. Teoretycznie organ ma na to 60 dni od dnia nadania decyzji ZRID rygoru natychmiastowej wykonalności. W praktyce trwa to jednak o wiele dłużej. Warto zatem zawczasu – jeszcze przed wydaniem decyzji ZRID – zadbać o swoje interesy i skorzystać z porady prawnej, która pozwoli zminimalizować negatywne skutki wywłaszczenia.


O Autorze

Paweł Goryl

Paweł Goryl

Specjalista ds. treści

Szanowni Państwo, jeżeli opisywany wyżej temat dotyczy także Państwa, to zapraszamy do kontaktu telefonicznie pod numerem +48 502 453 699 (lub przez formularz kontaktowy na dole strony).

Oszacuj swoje odszkodowanie - skorzystaj z naszego kalkulatora

Sprawdź, ile możesz zyskać po wywłaszczeniu. Skorzystaj z naszego intuicyjnego kalkulatora i odkryj potencjalną wartość swojego odszkodowania.

Oszacuj odszkodowanie

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z nami

Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić wsparcie w sprawach związanych z wywłaszczeniem. Skorzystaj z formularza kontaktowego i zgłoś swoje potrzeby już teraz.