kancelaria prawna Wrocław INLEGIS , wywłaszczenie

Budowa drogi S19, granica woj. lubelskiego i mazowieckiego - Międzyrzec Podlaski (koniec obwodnicy)


Autor:

Paweł Goryl

Recenzent:

Mirosław Ochojski

Data publikacji:

20 sie 2024 r.

Ostatnia aktualizacja:

20 sie 2024 r.
Oceń artykuł:

Inwestor złożył wniosek o zezwolenie na budowę drogi S19, która połączy granicę województw lubelskiego i mazowieckiego z Międzyrzecem Podlaskim. Mimo korzyści dla ruchu tranzytowego, projekt ten będzie wiązał się z niedogodnościami dla mieszkańców, m.in. z wywłaszczeniami prywatnych gruntów. Warto śledzić postępy w inwestycji oraz odpowiednio przygotować się na ewentualne przymusowe przejęcia praw do nieruchomości.

Informacje o odcinku drogi S19, granica woj. lubelskiego i mazowieckiego - Międzyrzec Podlaski (koniec obwodnicy)

Budowa drogi ekspresowej S19 na odcinku od granicy województw mazowieckiego i lubelskiego do końca obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego to kluczowy projekt infrastrukturalny mający na celu poprawę połączeń komunikacyjnych w regionie. Odcinek ten ma długość 13,7 km i jest częścią większej inwestycji, obejmującej trasę od Białegostoku do Lubartowa. Za inwestycję odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Oddział w Lublinie zajmował się kwestiami związanymi z przygotowaniem przedsięwzięcia, natomiast oddział w Kielcach będzie zarządzał jego realizacją.

Postęp w inwestycji – harmonogram

Projekt i realizacja

Projekt jest realizowany w systemie „Projektuj i buduj”, co oznacza, że jedna firma odpowiedzialna jest zarówno za zaprojektowanie, jak i za budowę drogi. Przetarg na realizację ogłoszono 11 sierpnia 2021 r. Umowa z wykonawcą, przedsiębiorstwem Strabag, została podpisana 23 lutego 2022 r. Nadzór inwestorski nad projektem sprawuje ZDI Sp. z o.o. Całkowita wartość kontraktu to 482 mln 891 tys. 373,03 zł.

Wniosek o decyzję ZRID

Wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) został złożony 9 grudnia 2022 r. do Wojewody Lubelskiego. Obecnie postępowanie nadal jest w toku, dlatego też zakończenie prac w pierwotnie zaplanowanym terminie, tj. lipcu 2025 r., nie wydaje się realne.

Droga drogi S19, granica woj. lubelskiego i mazowieckiego - Międzyrzec Podlaski (koniec obwodnicy) – lokalizacja i parametry

Droga S19 na omawianym odcinku przebiega przez województwo lubelskie, w powiecie bialskim, na terenie gminy Międzyrzec Podlaski. Trasa została zaplanowana jako droga klasy S (droga ekspresowa), z dwoma jezdniami po dwa pasy ruchu o szerokości 3,50 m oraz pasem awaryjnym o szerokości 2,50 m. Szerokość poboczy ma wynosić od 0,75 do 1,25 m, a dopuszczalne obciążenie to 11,5 tony na oś.

Zakres robót budowlanych

Węzły drogowe i skrzyżowania

Na omawianym odcinku przewidziano przebudowę dwóch istniejących węzłów drogowych: „Międzyrzec Podlaski Północ” oraz „Międzyrzec Podlaski Południe”.

Obiekty inżynierskie

W ramach projektu zostanie wybudowanych 5 wiaduktów oraz jedno przejście dla zwierząt, które pozwoli na bezpieczne przemieszczanie się zwierząt korytarzem ekologicznym.

Miejsca Obsługi Podróżnych

Dla wygody podróżnych przewidziano budowę dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP): Halasy i Tuliłów.

Ochrona środowiska

Projekt uwzględnia budowę zabezpieczeń przeciwhałasowych, przejść dla zwierząt, szczelnego systemu odwodnienia, pasów zieleni izolacyjnej, rowów trawiastych oraz zbiorników retencyjnych. Wszystkie te elementy mają na celu zmniejszenie negatywnego wpływu inwestycji na środowisko naturalne.

Perspektywy oraz cel budowy drogi

Budowa drogi ekspresowej S19 jest istotna z punktu widzenia poprawy tranzytowego układu dróg w Polsce. Inwestycja ma na celu odciążenie istniejących dróg lokalnych, poprawę bezpieczeństwa i komfortu podróży oraz zmniejszenie negatywnego wpływu ruchu przelotowego na lokalne społeczności. Nowa trasa przyczyni się do redukcji hałasu, emisji spalin oraz poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Wywłaszczenia związane z budową drogi S19

W związku z budową drogi S19 (na odcinku od granicy woj. lubelskiego i mazowieckiego do Międzyrzeca Podlaskiego), wielu właścicieli nieruchomości doświadczy wywłaszczenia, czyli przymusowego odjęcia praw do gruntów. Trasa biegnie bowiem przez wsie oraz tereny intensywnie zagospodarowane pod uprawę roli. Istotne jest, aby osoby zagrożone taką sytuacją uważnie monitorowały postęp inwestycji. We wniosku o wydanie decyzji ZRID inwestor zawnioskował o nadanie jej rygoru natychmiastowej wykonalności, co daje mu prawo do natychmiastowego przejęcia gruntów. Właściciele są wówczas zobowiązani do niezwłocznego opuszczenia nieruchomości, jeszcze zanim ustalone zostanie odszkodowanie. Teoretycznie proces ustalania odszkodowania powinien zakończyć się w ciągu 60 dni od daty nadania decyzji rygoru, jednak w rzeczywistości może to trwać znacznie dłużej. Dlatego zaleca się, aby właściciele nieruchomości jeszcze przed wydaniem decyzji ZRID przygotowali się na wywłaszczenie, korzystając z profesjonalnej porady prawnej. Aktywna postawa osoby wywłaszczanej przyczyni się do zminimalizowania negatywnych konsekwencji pozbawienia praw do mienia.


O Autorze

Paweł Goryl

Paweł Goryl

Specjalista ds. treści

Szanowni Państwo, jeżeli opisywany wyżej temat dotyczy także Państwa, to zapraszamy do kontaktu telefonicznie pod numerem +48 502 453 699 (lub przez formularz kontaktowy na dole strony).

Oszacuj swoje odszkodowanie - skorzystaj z naszego kalkulatora

Sprawdź, ile możesz zyskać po wywłaszczeniu. Skorzystaj z naszego intuicyjnego kalkulatora i odkryj potencjalną wartość swojego odszkodowania.

Oszacuj odszkodowanie

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z nami

Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i zapewnić wsparcie w sprawach związanych z wywłaszczeniem. Skorzystaj z formularza kontaktowego i zgłoś swoje potrzeby już teraz.

+48 502 453 699

Kancelaria Prawna INLEGIS

Prosto o nieruchomościach

E

T

R

5.0

z ponad 80 opinii

ul. Podwale 83 lok. 7

50-414 Wrocław

Telefon: +48 502 453 699


© 2024 Kancelaria Prawna INLEGIS. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Polityka Prywatności

Wykonane przezThe Story